Efekty są jego zdaniem już widoczne na każdym etapie tradycyjnego łańcucha dostaw pozyskanie-produkcja-dostawa-sprzedaż. Sean przewiduje, że w jego miejsce pojawi się nowy model łańcucha dostaw „PAL”, co oznacza „Personalizację produktów i usług”, „Automatyzację dostaw i planowania produkcji” oraz „Lokalne zakłady produkcyjne i magazynowe.”

Poza logistyką zmiany będą nie mniej radykalne. Zdaniem Seana sztuczna inteligencja do końca wieku przewyższy człowieka, zmuszając ludzi do przyjęcia bardziej kreatywnego i proaktywnego podejścia do życia zawodowego.

Jak brzmi Twoje „dlaczego”?
Według Seana najważniejsze pytanie, które możemy sobie zadać na naszej dalszej drodze, to: „Jak brzmi Twoje „dlaczego”?”. Co definiuje Ciebie jako człowieka? Co jest Twoją pasją? Co jest dla Ciebie ważne? Z firmami jest dokładnie tak samo: „Dlaczego istniejemy?”

Największym wyzwaniem dla ludzi będzie pozostać ważnym i znaleźć swoje znaczenie w świecie, w którym maszyny przejmują miliony zadań.

 

> Posłuchaj wypowiedzi Seana po jego prezentacji podczas debiutu na Konferencji Momentum P3 w 2016 roku.

 


„ Technologia umożliwia ludziom działanie bez pytania o pozwolenie” – wyjaśnia. – „Kiedyś ludzie mówili: zatrudnię się w firmie, firma będzie mówić mi, co mam robić, a po 25 latach pracy dotrę na sam szczyt. Teraz mamy nowy, Złoty Wiek, w którym można znaleźć coś, czym ludzie się zafascynują i zająć się tym. Przyszłość ludzkości zostanie podzielona między tych, którzy stają się biernymi konsumentami, a tych, którzy korzystają z pojawiających się możliwości.”

Firmy muszą pozbyć się sposobu myślenia rodem z czasów industrialnych, opartego na efektywności i krótkoterminowości, nastawiając się na przyszłość z mnóstwem możliwości, w której koszty pracy nie są już czynnikiem ograniczającym.

„Organizacje muszą zwracać uwagę na możliwości, nie tylko na ryzyko” – mówi Sean. – „Muszą pytać: kim są nasi klienci i co jest dla nich ważne? Jak korzystać z nowoczesnych technologii, aby dostarczać im więcej wartości? A nie tylko mówić: jak możemy zaoszczędzić? Jak możemy pracować bez angażowania ludzi? Firmy, które tak działają mogą zyskać w perspektywie krótkoterminowej, ale stracą w dłuższej perspektywie.” Dla liderów kluczowe będzie tworzenie kultury organizacji, w której chronione są swobody osób i zachęca się do podejmowania ryzyka.

Zapytany o najważniejszą ideę podczas prezentacji na Konferencji Momentum P3, Sean wybiera kulturę. „Kultura ma ogromne znaczenie” – wyjaśnia. – „Zasady, które wyznaczamy, liderzy, których wybieramy, oraz sposób, w jaki kontrolują oni populację, decydują o sukcesie danego kraju lub firmy. Musimy zadbać o zachowanie tych swobód, nie możemy wykorzystać technologii do ich naruszenia.”

„Nadchodzące dziesięciolecia będą doprawdy zadziwiające” – podsumowuje. – „Ale to do nas należy stworzenie społeczeństwa, które umożliwi nam bycie zadziwionym.”

 

 

Informacje o Seanie Culey
Sean Culey jest futurystą, autorem, kluczowym prelegentem i ekspertem ds. transformacji biznesowej, który pomaga firmom w tworzeniu modeli biznesowych ukierunkowanych na klienta. Jego najnowsza książka, Transition Point: From Steam to the Singularity, została wydana w grudniu 2018 roku.